• joomlaslide-frankfonia

trojca-dzienotwarty

Dzień otwarty 03.10.2017 godz 18:00

25.09. – 01.10.2017 Wyjazd uczniów do Paryża

Uczniowie drugich klas  dwujęzycznych gimnazjum w dniach 25 września – 1 października wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym do Francji w ramach realizacji projektu: Poznajemy miasta Francji - Strasburg, Paryż. Głównym celem tego wyjazdu było zobaczenie tego pięknego kraju i wykorzystanie w praktyce swojej znajomości języka francuskiego. Wraz z uczniami  w wyjeździe uczestniczyły nauczycielki języka francuskiego pani Sandra Kotarba, pani Magdalena Mrozowska, nauczycielka matematyki pani Ewa Wąsik i pedagog szkolny pani Marta Mankiewicz.

Przebieg dnia pierwszego polegał na kilkunastogodzinnej podróży na Zachód. Następnego dnia wszyscy ruszyli w miasto – pierwszy przystanek: Strasburg. Mieliśmy okazję zobaczyć Katedrę Notre Dame, miejsca obrad Rady Europy i Parlamentu Europejskiego a także Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Płynęliśmy również statkiem po rzece Ill w dzielnicy La Petite France (Wenecja Północy).

Drugim przystankiem naszej wycieczki była stolica Francji – Paryż. Pierwszego dnia pojechaliśmy metrem na la Défénse skąd, mieliśmy możliwość zobaczyć centrum Paryża siedząc pod nowoczesnym łukiem Arche de la Défense. Potem przeszliśmy pieszo prawie całą oś Paryża- od Łuku Triumfalnego , przez pola Elizejskie  aż do placu Zgody. Kolejny dzień upłynął pod znakiem sztuki, gdyż spędziliśmy kilka godzin w słynnym Wersalu. Będąc na miejscu nie można było nie zobaczyć wieży Eiffla, grobowca Napoleona, słynnych rur francuskich - muzeum sztuki nowoczesnejCentre Georges Pompidou,  a także placu malarzy, słynnej bazyliki Sacré Coeur i znanego miejsca rozrywki Francji – Moulin Rouge.  Zwiedziliśmy także Luwr. Znajdują się tam dzieła mające kilka tysięcy lat (pochodzą nawet z 2600 r. p. n. e.) a także słynna „Mona Lisa” i ogromna ilość innych perełek światowej sztuki. Zwiedziliśmy również muzeum d'Orsay. W tym muzeum znajdują się największe zbiory obrazów impresjonistów francuskich. Polskim akcentem była podróż na place Vendôme.  Zobaczyliśmy tam dom, w którym mieszkał i zmarł wybitny Polak – Fryderyk Chopin. Ostatni dzień spędziliśmy we francuskim parku rozrywki- park Asterix. Chociaż spędziliśmy tam wiele godzin to i tak to było zdecydowanie za krótko.

Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy. Możemy powiedzieć, że zwiedziliśmy kawałek Europy. Skosztowaliśmy pieczonych kasztanów na polach Elizejskich. Zrobiliśmy dużo zdjęć, które ułatwią nam realizację projektów gimnazjalnych: Symetrie w architekturze Paryża, Francja w obiektywie, Paryż miasto kontrastów, Paryż kulinarny, Paryż, a moda. Przeprowadziliśmy krótkie wywiady z Francuzami na temat ich znajomości Polski i Polaków. Zobaczyliśmy wspaniałe miejsca i przeżyliśmy naprawdę miłe chwile. Od czasu wyjazdu każdy z nas może z czystym sumieniem powiedzieć: Je parle bien français!