Drukuj

Świetlica

Użytkownik. Opublikowano w Rodzice

  1. Odbiór dziecka [czytaj więcej]
  2. Samodzielny powrót do domu [czytaj więcej]
  3. Karta zapisu dziecka do świetlicy [czytaj więcej]
  4. Jadłospis na listopad [czytaj więcej]

 


Konstancja Markiewicz

W naszej szkole świętujemy 150 rocznicę urodzin naszej patronki. Z tej okazji w świetlicy rozmawialiśmy na temat zasług Konstancji Markiewicz, a po omówieniu jej życiorysu stworzyliśmy jej portret.


W świecie baśni H.Ch. Andersena

Tym razem poznajemy różne utwory H.Ch. Andersena, np. „Dziewczynka z zapałkami” „Dzielny ołowiany żołnierzyk”, „Imbryk”, omawiamy bohaterów, tworzymy różne prace plastyczne, wymyślamy ewentualne zakończenie baśni i tworzymy teatrzyk kukiełkowy.


Bal karnawałowy

Bal karnawałowy był udany. Wszyscy bawiliśmy się wyśmienicie. Mieliśmy piękne przebrania, co chętnie przedstawiliśmy w swoich pracach.


Ferie zimowe, ptaki oraz kukiełki

Po dwutygodniowym wypoczynku wróciliśmy do szkoły pełni energii i chęci do pracy. Opowiadaliśmy o ciekawych wydarzenia, przygodach, opisywaliśmy odwiedzane zabytki i ciekawe miejsca. Rozmawialiśmy również na temat sposobu spędzania zimy przez zwierzęta oraz o ptakach, które spędzają zimę w Polsce i o sposobie ich odżywiania się.

Na załączonych obrazkach przedstawiamy, w jaki sposób spędziliśmy ferie oraz zbudowaliśmy nasz świetlicowy karmnik dla ptaków.


Styczeń 2018

Skończyły się Święta Bożego Narodzenia, a my jeszcze przez kilka dni chętnie śpiewaliśmy nasze piękne polskie kolędy. Szkoda, że te święta tak szybko minęły…

W styczniu świętujemy Dzień Babci i Dzień Dziadka i z tej okazji rysowaliśmy portrety naszych babć oraz dziadków. Rozmawialiśmy również na temat okazywania szacunku osobom starszym. Czytaliśmy wiersze, śpiewaliśmy piosenki nawiązujące do tych dni.

A z okazji zbliżających się ferii zimowych omawialiśmy różne sporty zimowe i oczywiście to, co można robić w ferie. Poruszyliśmy zasady bezpieczeństwa, jakich należy przestrzegać podczas spędzania wolnego czasu, czyli: „Jak się bezpiecznie bawić?” Przed nami dwa tygodnie odpoczynku. Zapewne wrócimy pełni energii i gotowi na zdobywanie nowej wiedzy.


 Wyniki świetlicowego konkursu plastycznego "Jesienne drzewo"

 

Praca przestrzenna:

I miejsce - Jan Suszek kl. I

II miejsce - Bartosz Gil kl. I

III miejsce - Wiktoria Dąbrowska kl. 0, Maciej Kruk kl. I

 

Praca płaska

I miejsce - Rafał Pankiewicz kl. I

II miejsce - Staś Zaręba kl. I, Milena Strzelczyk kl. I

III miejsce - Hanna Antończyk - Kotecka kl. 0

 


Magia Świąt

Dnia 6 grudnia świętujemy Mikołajki i z tej okazji przypomnieliśmy sobie historię Świętego Mikołaja, omawialiśmy wiersze, ciekawostki z nim związane, kolorowaliśmy kolorowanki i wspólnie stworzyliśmy obrazek, na którym był Mikołaj.

I właśnie tego dnia po południu przybył do nas Święty Mikołaj. Wręczył prezent dla każdego dziecka oraz prezent ogólny dla wszystkich dzieci, a były to klocki przeznaczone do zabawy na świetlicy. Bardzo Ci dziękujemy Mikołaju.

Zaraz po Mikołajkach wzięliśmy się do pracy, aby przygotować salę na święta. Segregowaliśmy klocki, układaliśmy książki i inne zabawki. Stroiliśmy salę, robiliśmy łańcuchy na choinkę, śnieżynki oraz różne choinki. Rozmawialiśmy także na temat prezentów: Co sprawia nam więcej radości? - Dawanie czy dostawanie? Domyślacie się jaka była nasza odpowiedź?

Rozmawialiśmy również o zimie, ponieważ 21 grudnia obchodzimy pierwszy dzień zimy. Na szczęście spadł śnieg, więc jest szansa na sanki w święta. Miejmy nadzieję, że ten śnieg dotrzyma do świąt. A święta tuż, tuż! Dlatego śpiewamy już kolędy i magia świąt rzeczywiście zaczyna działać. Ciekawe, czy Mikołaj przyjdzie do nas w Wigilię. A ponieważ to już za trzy dni, to życzymy wszystkim WESOŁYCH I POGODNYCH ŚWIĄT!


W trzecim tygodniu listopada w świetlicy omówiliśmy dobre maniery czyli savoir – vivre. Przeprowadzaliśmy scenki związane z zasadami kulturalnego zachowania. Czytaliśmy książkę p.t.: „Czarodziejskie słowo”.

A z okazji nadchodzącego święta: „Dnia Pluszowego Misia” rozmawialiśmy o bajkowych bohaterach takich jak: Miś Yogi, Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Uszatek. Śpiewaliśmy piosenki o misiach i lepiliśmy misie z plasteliny, a ponieważ dzieci są kreatywne i mają dużo pomysłów, u niektórych dzieci zamiast misia powstały inne bardzo ciekawe prace. Podsumowaniem przygody z misiami był bal jesienny wszystkich misiów. W programie były zabawy taneczne, konkursy, pokaz misiowo-jesiennej mody oraz poczęstunek. Impreza była udana, co potwierdzi każdy uczestnik misiowego balu.


W kolejnym tygodniu skupiliśmy się na obserwowaniu zmian zachodzących w przyrodzie. Rozmawialiśmy na temat listopadowej pogody, właściwego ubierania się w chłodne i słotne dni. Słuchaliśmy utworów nawiązujących do deszczowej pogody, m.in. „Preludium deszczowe” F. Chopina, wyklejaliśmy parasole z kolorowych kwadracików, słuchaliśmy piosenek, wierszy. Przy deszczowej pogodzie warto znaleźć sobie jakieś ciekawe zajęcie. Nasza grupa na przykład tworzyła mapę skarbów oraz puszczała na wodzie małe łódeczki.


Za oknami prawdziwa jesień - trochę deszczu, trochę słońca i masa kolorowych liści. Na zajęciach omawialiśmy walory jesiennego krajobrazu, cykliczność pór roku, rozpoznawaliśmy podstawowe gatunki drzew po kształcie liści i owocach. Czytaliśmy wiersze o jesieni i tworzyliśmy nasze jesienne drzewka.


Dbamy o zdrowie - wiemy co jemy

 

Realizując temat związany ze zdrowym żywieniem rozwiązywaliśmy krzyżówki i rebusy o tematyce zdrowotnej, kolorowaliśmy warzywa. Tworzyliśmy prace plastyczne - nasze kosze pełne zdrowia oraz wyklejaliśmy piramidy żywieniowe. 

 


W dniach 17.10. - 22.10.2017 r. obchodzony jest Ogólnopolski Tydzień Kariery. I z tej okazji również na świetlicy zostały przeprowadzane zajęcia nawiązujące do tego wydarzenia. Wybrać zawód, to poważne zadanie. Takie wyzwanie podjęły dzieci z klasy pierwszej zastanawiając się kim zostaną w przyszłości. Oto nasze pierwsze wybory.

 


14 października jest Dzień Komisji Edukacji Narodowej oraz tzw. Dzień Nauczyciela. Z okazji tego święta w ramach świetlicy przygotowaliśmy piękne kwiaty dla nauczycieli oraz plakat, na którym przedstawiliśmy listę życzeń. I mamy nadzieję, że te nasze życzenia dla nauczycieli się spełnią.

Dziękujemy za uśmiech, dobre słowo, za pomoc w odkrywaniu tego w czym jesteśmy najlepsi i przekonywanie, że możemy zrobić więcej niż się spodziewamy.  

 


Sezon na grzyby w pełni, dlatego postanowiliśmy wybrać się do wirtualnego lasu. Przy okazji omawialiśmy różne gatunki drzew, podziwialiśmy piękno jesiennego obrazu. Rozwiązywaliśmy zagadki o jesieni, następnie ulepiliśmy z plasteliny nasze grzybki. Powstał nasz magiczny las, w którym oprócz grzybów i drzew znalazły się także różne zwierzątka. Zagościły w naszym lesie nawet dwa smerfy i anakonda. Zapraszamy do galerii.


Wrzesień

We wrześniu zapoznaliśmy się z zasadami zachowania w sali zabaw, na stołówce, w czasie wyjścia i podczas zabaw  na boisku szkolnym. Tworzyliśmy różne prace plastyczne, np. moje wakacje, nasze dłonie oraz omówiliśmy i nazwaliśmy przybory szkolne.

Kolejnym tematem było bezpieczeństwo w drodze do i ze szkoły. Utrwaliliśmy zasady ruchu drogowego, odgadywaliśmy znaki drogowe oraz sporządziliśmy swoje odblaski.

Wrzesień to również pożegnanie lata. Omawialiśmy zmiany jakie panują w przyrodzie podczas tego okresu. Były zabawy z kasztanów i żołędzi, a także wykonanie jesiennych słoneczników techniką dowolną.