Drukuj

Świetlica

Użytkownik. Opublikowano w Rodzice

  1. Odbiór dziecka - pobierz
  2. Samodzielny powrót do domu pobierz
  3. Karta zapisu dziecka do świetlicy - pobierz
  4. Odbiór dziecka na zajęcia pozaszkolne - pobierz
  5. Regulamin świetlicy [czytaj więcej]
  6. Miesięczny plan pracy świetlicy [czytaj więcej]
  7. Ramowy plan pracy [czytaj więcej]
  8. Świetlicowe zasady [czytaj więcej]

 


Rok szkolny 2019/2020


Grudzień

I przyszedł do nas grudzień. Miesiąc, który kojarzy nam się ze świętami Bożego Narodzenia i przede wszystkim Mikołajem. W tym miesiącu rozmawialiśmy o tradycjach Bożego Narodzenia i o tym, jak przygotowujemy się do świąt. Dzieci chętnie podejmowały także temat sprawiania innym radości poprzez np. wręczanie prezentów, czy pomaganiu rodzicom w obowiązkach domowych. Do grudniowych prac plastycznych należały, m.in.: mikołaje, choineczki, bałwanki, śnieżynki, aniołki oraz bombki. A z okazji zbliżającej się zimy przygotowywaliśmy grudniowe opowieści i rozmawialiśmy o tym, jak spędzać długie grudniowe wieczory.


Listopad

Listopad to czas na przemyślenia. Najpierw skupiamy się na osobach, których nie ma już wśród nas. Rozmawiamy o wizytach na cmentarzach oraz w miejscach pamięci narodowej. Analizujemy prawidłowe zachowanie w tych miejscach. Następnie wykonujemy zaduszkowe płomyki, najczęściej wyklejane plasteliną lub chryzantemy złociste.

Kolejnym ważnym listopadowym świętem jest 11 listopada, w tym roku świętowaliśmy 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, ćwiczyliśmy hymn i uczyliśmy się wiersza: „Kto ty jesteś?”. Rozmawialiśmy o tym, jakie mamy symbole narodowe. A także o tym, że jesteśmy szczęśliwymi dziećmi, ponieważ żyjemy w wolnym kraju. Nawiązując do tej tematyki zrobiliśmy samodzielnie kotyliony oraz wyklejaliśmy flagę i godło Polski.

W drugiej połowie listopada rozmawialiśmy o jesiennej pogody. Zwracaliśmy uwagę na zmiany pogodowe, których doświadczamy na co dzień. Poruszyliśmy temat właściwego ubierania się w chłodne i słotne dni. Robiliśmy jesienne parasole różnymi technikami.

A z okazji Dnia pluszowego misia, który jest 25 listopada, rozmawialiśmy o sylwetkach bajkowych bohaterów: Miś Yogi, Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Uszatek. Na zakończenie omawianego misiowego tematu skupiliśmy się na misiach w formie plastycznej.


Październik

Przyszła do nas jesień, dlatego rozwijamy w dzieciach wrażliwość na piękno jesiennego obrazu. Rozmawiamy o jesiennych owocach i warzywach. Poruszamy temat grzybów jadalnych i niejadalnych, tworzymy różne jesienne prace plastyczne. Natomiast z okazji Dnia Edukacji Narodowej poruszamy temat szacunku do nauczycieli i pracowników szkoły. Omawiamy także różne zawody, ponieważ w październiku obchodzimy Tydzień Kariery. Śpiewamy piosenki związane ze szkołą i przygotowujemy się do ślubowania.

W drugiej połowie października z okazji światowego dnia drzewa poruszamy tematyką przyrodniczą. Rozpoznajemy różne gatunki drzew po kształcie liści i owoców. Tworzymy jesienne drzewa oraz krajobraz różnymi technikami.


Wrzesień

Witaj szkoło! Witaj świetlico!

Na początku każdego roku zapoznajemy dzieci z podstawowymi zasadami panującymi w świetlicy, w stołówce, w czasie wyjścia i podczas zabaw na boisku szkolnym i placu zabaw. Rozmawiamy o tym, jak korzystać z przyborów szkolnych, książek oraz jak je szanować. Tworzymy różne prace plastyczne - przybory szkolne, moja szkoła, mój plecak.

We wrześniu wspominamy także okres wakacyjny, podróże, nasze przygody i nowe przyjaźnie. Przekładamy nasze wspomnienia na kartkę papieru.

Kolejnym tematem poruszanym na zajęciach świetlicowych jest temat o bezpiecznej drodze do i ze szkoły. Utrwalamy zasady ruchu drogowego, omawiamy znaki drogowe i rysujemy nasza drogę do szkoły.

Na zakończenie lata rozmawiamy o zmianach panujących w pogodzie. Żegnamy bociany, skowronki i inne ptaki. Robimy jesienne słoneczniki i tworzymy ludziki, zwierzątka z kasztanów.

 


Rok szkolny 2018/2019


Maj i Czerwiec

W maju obchodzimy Święto Pracy, Święto Flagi oraz Konstytucję 3 Maja. Są to święta, które zawsze trzeba dzieciom omawiać i przypominać znaczenie tych świąt. W trakcie świetlicowych zajęć poznawaliśmy fakty historyczne, utrwalaliśmy znajomość hymnu, symboli i świąt narodowych.

W maju skupiliśmy się także na przyjaźniach zawieranych między nami w szkole, na podwórku. Doskonaliliśmy zasady fair play i rozwijaliśmy umiejętności zabawy i gry w zespole. Maj jest miesiącem ciepłym, więc dużo czasu spędzaliśmy na świeżym powietrzu i tam uczestniczyliśmy w różnych grach i zabawach integracyjnych.

26 maja obchodziliśmy Dzień Matki. Każdy z nas przygotował mamie jakiś prezent, były to między innymi laurki, kwiaty zrobione z papieru, czy portrety. Składamy najserdeczniejsze życzenia naszym mamom z okazji tego wyjątkowego święta.

W czerwcu wzbogacaliśmy i utrwalaliśmy wiedzę dzieci na temat ich praw i obowiązków. Kształtowaliśmy postawy tolerancji i akceptacji dla innych, dostrzegaliśmy cechy łączące ludzi. Tworzyliśmy gry i zabawy na boisku i szkolnym placu zabaw pod opieką nauczyciela.

Zachęcaliśmy do koleżeństwa, wzajemnej pomocy i życzliwości podczas zabawy. Pod koniec czerwca świętujemy Dzień Ojca, dla którego w ramach świetlicy układaliśmy życzenia i tworzyliśmy rożne niespodzianki. Na zakończenie roku szkolnego podsumowaliśmy cały rok i rozmawialiśmy o przepisie na udane i bezpieczne wakacje.

 


Kwiecień

Rozwijamy i udoskonalamy własne umiejętności, poszukujemy własnych zainteresowań. Tworzymy wiosenne kwiaty z krepiny, rozmawiamy o polskich malarzach i pisarzach.

Umacniamy więzi rodzinne, rozmawiamy o kulturalnym zachowaniu przy stole. Opowiadamy o tradycjach w naszych domach. Skupiamy się na ozdobach świątecznych: zajączkach, kurczaczkach.

W kwietniu obchodzony jest Dzień Ziemi, w związku z tym podczas zajęć świetlicowych rozmawiamy także o ochronie środowiska. Wyrabiamy nawyki oszczędzania wody i energii. Rozmawiamy o segregowaniu śmieci, o zanieczyszczeniach i zagrożeniach dla środowiska. Śpiewamy piosenki i tworzymy prace plastyczne. Namawiamy do rozsądnych zakupów, ograniczamy opakowania i skupiamy się na życiu w przyjaźni z naturą.


Marzec

Czas powitać wiosnę. Rozwijamy spostrzegawczość rozpoznając przylatujące do nas ptaki, obserwujemy budzącą się do życia przyrodę. Tworzymy kalendarz przedwiośnia, wykonujemy różne prace plastyczne: kwitnącą leszczynę, krokusy.

Utrwalamy zachowania prozdrowotne, dbamy o własne zdrowie. Rozmawiamy o higienie rąk, o myciu warzyw i owoców oraz o wiosennych witaminach. Zwracamy uwagę na pierwsze oznaki wiosny: pogodę, roślinność, owady, ptaki itd. … czytamy wiersze i ….. przeganiamy zimę.

 


Luty

Wróciliśmy po długim odpoczynku do szkoły. Spotkaliśmy się ze znajomymi i opowiadaliśmy sobie, czego doświadczyliśmy w ferie. Rozmawialiśmy o różnych zabawach zimowych. Kontynuowaliśmy także temat o ptakach, niektórzy przynieśli nawet zdjęcia ptaków zrobione podczas ferii.

Kolejnym tematem, który poruszaliśmy w świetlicy, to był świat bajek Braci Grimm. Rozpoznawaliśmy bajki w formie zabawy dramowej, odzwierciedlaliśmy bajki na papierze. Rysowaliśmy także ulubionych bohaterów z poszczególnych bajek.

Dodatkowo skupiliśmy się na roli komputera w naszym życiu. Prowadziliśmy pogadankę na temat tego, czy komputer pomaga, czy nam jednak bardziej przeszkadza. Wszystkie dzieci były zgodne, że znaczenie komputera zależy od jego zastosowania.


Styczeń

Po przerwie świątecznej rozmawialiśmy o tym, co przyniesie nam nowy rok. Przypomnieliśmy i utrwaliliśmy sobie nazwy kolejnych miesięcy. Tworzyliśmy prace plastyczne - kolorowe fajerwerki. Zorganizowaliśmy zabawy z balonami oraz zabawę muzyczną: „Jaka to kolęda?’’. Do pastorałki „Bosy pastuszek” zrobiliśmy pracę plastyczną.

Zrobiliśmy maski, a także kotyliony techniką dowolną. Rozmawialiśmy o ptakach i o ich zimowym pożywieniu. W tym miesiącu przygotowujemy się także do balu karnawałowego.

Styczeń to także święto naszych ukochanych babć i dziadków, dlatego z tej okazji robimy laurki, a także tworzymy portrety. Rozmawiamy o tym, za co kochamy naszych Dziadków? Czytamy książki o babciach i dziadkach „Babcia na jabłoni”, „Babcia też człowiek”, „Dzieci z Bullerbyn”. Kształtujemy postawy szacunku dla osób starszych. Styczeń to również zabawy na śniegu, w związku z tym warto porozmawiać na temat zasad bezpiecznej zabawy na śniegu i lodzie. A na zakończenie miesiąca Czekają nas ferie. Miejmy nadzieję, że wszyscy spędzą je w dobrym towarzystwie i że będą mieli cudowne wspomnienia.


Grudzień

W tym miesiącu skupiliśmy się na różnych opowiadaniach, np. o Świętym Mikołaju, o Wigilii. Tworzyliśmy prace plastyczne, m.in. prezenty dla świętego Mikołaja, choinki i kartki świąteczne oraz nasze ulubione dekoracje świąteczne. Rozmawialiśmy o zbliżających się świętach, a także o zmianach zachodzących w pogodzie. 

Choineczkę już ubraliśmy, ozdoby przygotowaliśmy, a teraz ćwiczymy kolędy. Magiczny świąteczny czas zagościł w naszych sercach - mamy nadzieję, że w Waszych również.


Listopad

Na początku listopada zawsze rozmawiamy na temat Święta Zmarłych oraz na temat zachowania na cmentarzu. Wspominamy znanych Polaków rozbudzając w dzieciach szacunek do tych, którzy odeszli. Nawiązując do tego tematu zrobiliśmy piękne chryzantemy złociste.

Kolejnym ważnym świętem listopadowym jest nasze święto narodowe – Odzyskanie Niepodległości przez Polskę. A w tym roku obchodziliśmy już 100-ną rocznicę. Jest to idealny moment na to, aby porozmawiać z dziećmi na temat historii Polski, różnych symboli narodowych i zrobić kotyliony, flagi, czy godło Polski. Dodatkowo śpiewaliśmy pieśni patriotyczne i zajęliśmy się interpretacją doskonale znanego dzieciom wiersza: „Kto ty jesteś?”

Listopad to miesiąc, w którym pogoda niestety nas nie rozpieszcza. To czas, kiedy wyjmujemy z szaf zimowe stroje i zaprzyjaźniamy się z parasolem. Dla nas to oczywiście kolejny temat do pogadanek i tworzenia prac plastycznych.

A pod koniec tego miesiące skupiliśmy się na Dniu Życzliwości i Pozdrowień oraz Dniu Pluszowego Misia. Robiliśmy ordery życzliwości, rozmawialiśmy na temat dobrych manier, a także prowadziliśmy scenki związane z zasadami kulturalnego zachowania. Natomiast później czytaliśmy książki, wiersze związane z misiem. Śpiewaliśmy piosenki i oczywiście rysowaliśmy nasze ukochane misie – tulisie.


Październik

Kolejny miesiąc to tematy jesienne i prace plastyczne z tym związane. Korzystamy już z jesiennych promyków słońca uczestnicząc w grach i zabawach na świeżym powietrzu. Tworzymy rymowanki, warzywne teatrzyki, lepimy grzyby z plasteliny, rozwiązujemy rebusy i zagadki o tematyce jesiennej. Korzystamy z darów jesieni i tworzymy ludziki z kasztanów, liści i żołędzi. Tworzymy różne kreatywne prace plastyczne. Nie zapomnieliśmy o święcie drzewa, które przypada na 10 października i z tej okazji rysowaliśmy nasze historie, w któtych pojawiło się drzewo. Zobaczcie sami.


Wrzesień

Witaj szkoło! Witaj świetlico! Po cudownym czasie jakim były wakacje nadszedł czas na rozpoczęcie nowego, a dla niektórych kolejnego roku szkolnego. Na szczęście pogoda we wrześniu była wakacyjna i mogliśmy jeszcze przez długi czas cieszyć się słońcem. W pierwszym miesiącu nauki poznaliśmy zasady funkcjonowania świetlicy, stołówki oraz boiska szkolnego i placu zabaw. Rozmawialiśmy o wakacjach, a także skupiliśmy się na naszych przyborach szkolnych. Nie mogliśmy pominąć zasad panujących na drodze, dzięki czemu hasło: „Jestem bezpieczny w drodze do i ze szkoły” nie jest nam już obcy.


Rok szkolny 2017/2018


Wakacje

Nadszedł długo oczekiwany odpoczynek - WAKACJE!!! Z tej okazji rozmawialiśmy z dziećmi na temat podróżowania w różne miejsca. Określaliśmy zagrożenia związane z wyjazdami. Zwracaliśmy uwagę na bagaż, na ubiór oraz na sposób pakowania się. Rozmawialiśmy o tym, że trzeba uważać w lesie, w górach i nad wodą. Wszyscy musimy pamiętać, że należy bawić się bezpiecznie. Życzymy udanych wakacji!


Moja Rodzina, Dzień Matki

Dom tworzą nie tylko ściany, sufity i podłogi, ale przede wszystkim rodzina. Dzisiaj (21 maja) każdy miał za zadanie przedstawić na rysunku swoich najbliższych. A z okazji Dnia Matki, który odbędzie się 26 maja, tworzyliśmy portrety swoich mam oraz laurki w wymiarze 3D. Dodatkowo czytaliśmy i omawialiśmy różne wierszyki o mamie.

„Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność, nie szczędzi ofiar, płacze a przebacza, odepchnięta wraca - to miłość macierzyńska." ~ Józef Ignacy Kraszewski


Mój Przyjaciel

Rozmawialiśmy na temat przyjaźni oraz cech dobrego przyjaciela. Omawialiśmy znaczenie tzw. czarodziejskich słów: „proszę, dziękuję, przepraszam”. Śpiewaliśmy piosenki nawiązujące do tematu. Kolorowaliśmy majową łąkę, bo tam najchętniej spędzamy czas z przyjacielem. A na zakończenie omawianego tematu tworzyliśmy i ozdabialiśmy prezent dla przyjaciela.


Majowe Święta

Wszyscy wiemy, że 1 maja jest Święto Pracy, ale nie wszyscy wiemy, że święto to obchodzone jest od 1890 r. corocznie. Po długim weekendzie majowym rozmawialiśmy z panią na temat historii tego święta, tworzyliśmy chorągiewki z białej i czerwonej krepiny. 2 maja to Święto Flagi i z tej okazji oczywiście wykonywaliśmy flagi Polski. Natomiast 3 maja to Święto Konstytucji 3 Maja, dlatego też wyjaśniliśmy sobie pojęcie: „Konstytucja”. A jest to akt prawny, określany także jako ustawa zasadnicza, która zazwyczaj ma najwyższą moc prawną w systemie źródeł prawa w państwie. Rozmawialiśmy o świętach i symbolach narodowych, czytaliśmy i omawialiśmy różne wiersze oraz słuchaliśmy piosenek patriotycznych.


Czytam, czytamy, …

Kształtujemy nawyk codziennego czytania. Rozmawiamy na temat ulubionych książek. Każdy z nas narysował fragment ze swojej ulubionej książki. Przynieśliśmy te książki do świetlicy, aby przez kilka dni stworzyć naszą wystawkę.

Słuchaliśmy fragmentów lektury: „Dzieci z Bullerbyn”. Rozmawialiśmy na temat przygód bohaterów, wymyślaliśmy prezent urodzinowy dla Lisy, jednej z bohaterek oraz tworzyliśmy zakładki do książek.


Wielkanoc

Kurczaczki, kaczuszki, zajączki i baranki, czyli małe zwierzątka, które są symbolem Świąt Wielkanocnych. Porozmawialiśmy o tym, dlaczego właśnie małe zwierzątka symbolizują Wielkanoc. Omawialiśmy tradycje i zwyczaje wielkanocne i świąteczne nakrycia stołu. Wykonywaliśmy różne prace plastyczne, które zdobiły nasze domy w okresie świątecznym.


Zdrowie

Z nadejściem wiosny myślimy coraz częściej o spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, o różnych sportach. Warto także pamiętać o zdrowym odżywianiu, głównie o witaminach, jakie występują w warzywach i owocach. My na ten temat mieliśmy dużo do powiedzenia, bo przecież każde dziecko wie, że owoce i warzywa to takie „bomby” witaminowe. Aby być zdrowym nie wolno jednak zapominać o częstym myciu rąk. Do czego was wszystkich namawiamy!


Wiosna tuż, tuż

Długo oczekiwany okres przez wszystkie dzieci (i nie tylko) to Wiosna. Rozmawialiśmy zatem na temat oznak przedwiośnia, a mianowicie o pierwszych kwiatach wiosennych, m.in. o przebiśniegach, krokusach, przylaszczkach i leszczynie. Zdobiliśmy również salę z tej okazji, bo przecież najwyższy czas pożegnać już zimę. W naszej świetlicy zaświeciło słońce i „wyrosły kwiatki”. Przyleciały również bociany, bo jak na wiosnę przystało, należy spodziewać się ptaków, które po zimie wracają do naszego kraju, są to przede wszystkim skowronki, czajki, żurawie, bociany, jaskółki i jerzyki.


Technika

Kolejny temat realizowany podczas zajęć świetlicowych to technika, a mianowicie ciekawostki techniczne. Omawialiśmy miejsca, w których można dowiedzieć się na ten temat jak najwięcej: czyli Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Techniki. Oglądaliśmy zdjęcia, tworzyliśmy swoje roboty z klocków, wymyślaliśmy zagadki dotyczące różnych pojazdów. Rozmawialiśmy o różnych markach samochodów, a także o pojazdach przyszłości. Wymienialiśmy w grupach przykłady, które są odpowiedzialne za wady i zalety wynalazków cywilizacyjnych.


Polskie tańce narodowe

Na początku poznaliśmy ważne informacje związane z niektórymi tańcami, skąd pochodzą, czym się charakteryzują. Następnie obejrzeliśmy filmy z tańcami narodowymi, tworzyliśmy prace plastyczne, śpiewaliśmy piosenki oraz podjęliśmy próby zatańczenia poloneza, krakowiaka, oberka, mazurka i kujawiaka. Temat bardzo nam się podobał.


Konstancja Markiewicz

W naszej szkole świętujemy 150 rocznicę urodzin naszej patronki. Z tej okazji w świetlicy rozmawialiśmy na temat zasług Konstancji Markiewicz, a po omówieniu jej życiorysu stworzyliśmy jej portret.


W świecie baśni H.Ch. Andersena

Tym razem poznajemy różne utwory H.Ch. Andersena, np. „Dziewczynka z zapałkami” „Dzielny ołowiany żołnierzyk”, „Imbryk”, omawiamy bohaterów, tworzymy różne prace plastyczne, wymyślamy ewentualne zakończenie baśni i tworzymy teatrzyk kukiełkowy.


Bal karnawałowy

Bal karnawałowy był udany. Wszyscy bawiliśmy się wyśmienicie. Mieliśmy piękne przebrania, co chętnie przedstawiliśmy w swoich pracach.


Ferie zimowe oraz ptaki

Po dwutygodniowym wypoczynku wróciliśmy do szkoły pełni energii i chęci do pracy. Opowiadaliśmy o ciekawych wydarzenia, przygodach, opisywaliśmy odwiedzane zabytki i ciekawe miejsca. Rozmawialiśmy również na temat sposobu spędzania zimy przez zwierzęta oraz o ptakach, które spędzają zimę w Polsce i o sposobie ich odżywiania się.

Na załączonych obrazkach przedstawiamy, w jaki sposób spędziliśmy ferie oraz zbudowaliśmy nasz świetlicowy karmnik dla ptaków.


Styczeń 2018

Skończyły się Święta Bożego Narodzenia, a my jeszcze przez kilka dni chętnie śpiewaliśmy nasze piękne polskie kolędy. Szkoda, że te święta tak szybko minęły…

W styczniu świętujemy Dzień Babci i Dzień Dziadka i z tej okazji rysowaliśmy portrety naszych babć oraz dziadków. Rozmawialiśmy również na temat okazywania szacunku osobom starszym. Czytaliśmy wiersze, śpiewaliśmy piosenki nawiązujące do tych dni.

A z okazji zbliżających się ferii zimowych omawialiśmy różne sporty zimowe i oczywiście to, co można robić w ferie. Poruszyliśmy zasady bezpieczeństwa, jakich należy przestrzegać podczas spędzania wolnego czasu, czyli: „Jak się bezpiecznie bawić?” Przed nami dwa tygodnie odpoczynku. Zapewne wrócimy pełni energii i gotowi na zdobywanie nowej wiedzy.


 Wyniki świetlicowego konkursu plastycznego "Jesienne drzewo"

 

Praca przestrzenna:

I miejsce - Jan Suszek kl. I

II miejsce - Bartosz Gil kl. I

III miejsce - Wiktoria Dąbrowska kl. 0, Maciej Kruk kl. I

 

Praca płaska

I miejsce - Rafał Pankiewicz kl. I

II miejsce - Staś Zaręba kl. I, Milena Strzelczyk kl. I

III miejsce - Hanna Antończyk - Kotecka kl. 0

 


Magia Świąt

Dnia 6 grudnia świętujemy Mikołajki i z tej okazji przypomnieliśmy sobie historię Świętego Mikołaja, omawialiśmy wiersze, ciekawostki z nim związane, kolorowaliśmy kolorowanki i wspólnie stworzyliśmy obrazek, na którym był Mikołaj.

I właśnie tego dnia po południu przybył do nas Święty Mikołaj. Wręczył prezent dla każdego dziecka oraz prezent ogólny dla wszystkich dzieci, a były to klocki przeznaczone do zabawy na świetlicy. Bardzo Ci dziękujemy Mikołaju.

Zaraz po Mikołajkach wzięliśmy się do pracy, aby przygotować salę na święta. Segregowaliśmy klocki, układaliśmy książki i inne zabawki. Stroiliśmy salę, robiliśmy łańcuchy na choinkę, śnieżynki oraz różne choinki. Rozmawialiśmy także na temat prezentów: Co sprawia nam więcej radości? - Dawanie czy dostawanie? Domyślacie się jaka była nasza odpowiedź?

Rozmawialiśmy również o zimie, ponieważ 21 grudnia obchodzimy pierwszy dzień zimy. Na szczęście spadł śnieg, więc jest szansa na sanki w święta. Miejmy nadzieję, że ten śnieg dotrzyma do świąt. A święta tuż, tuż! Dlatego śpiewamy już kolędy i magia świąt rzeczywiście zaczyna działać. Ciekawe, czy Mikołaj przyjdzie do nas w Wigilię. A ponieważ to już za trzy dni, to życzymy wszystkim WESOŁYCH I POGODNYCH ŚWIĄT!


W trzecim tygodniu listopada w świetlicy omówiliśmy dobre maniery czyli savoir – vivre. Przeprowadzaliśmy scenki związane z zasadami kulturalnego zachowania. Czytaliśmy książkę p.t.: „Czarodziejskie słowo”.

A z okazji nadchodzącego święta: „Dnia Pluszowego Misia” rozmawialiśmy o bajkowych bohaterach takich jak: Miś Yogi, Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Uszatek. Śpiewaliśmy piosenki o misiach i lepiliśmy misie z plasteliny, a ponieważ dzieci są kreatywne i mają dużo pomysłów, u niektórych dzieci zamiast misia powstały inne bardzo ciekawe prace. Podsumowaniem przygody z misiami był bal jesienny wszystkich misiów. W programie były zabawy taneczne, konkursy, pokaz misiowo-jesiennej mody oraz poczęstunek. Impreza była udana, co potwierdzi każdy uczestnik misiowego balu.


W kolejnym tygodniu skupiliśmy się na obserwowaniu zmian zachodzących w przyrodzie. Rozmawialiśmy na temat listopadowej pogody, właściwego ubierania się w chłodne i słotne dni. Słuchaliśmy utworów nawiązujących do deszczowej pogody, m.in. „Preludium deszczowe” F. Chopina, wyklejaliśmy parasole z kolorowych kwadracików, słuchaliśmy piosenek, wierszy. Przy deszczowej pogodzie warto znaleźć sobie jakieś ciekawe zajęcie. Nasza grupa na przykład tworzyła mapę skarbów oraz puszczała na wodzie małe łódeczki.

 


Za oknami prawdziwa jesień - trochę deszczu, trochę słońca i masa kolorowych liści. Na zajęciach omawialiśmy walory jesiennego krajobrazu, cykliczność pór roku, rozpoznawaliśmy podstawowe gatunki drzew po kształcie liści i owocach. Czytaliśmy wiersze o jesieni i tworzyliśmy nasze jesienne drzewka.


Dbamy o zdrowie - wiemy co jemy

Realizując temat związany ze zdrowym żywieniem rozwiązywaliśmy krzyżówki i rebusy o tematyce zdrowotnej, kolorowaliśmy warzywa. Tworzyliśmy prace plastyczne - nasze kosze pełne zdrowia oraz wyklejaliśmy piramidy żywieniowe. 


W dniach 17.10. - 22.10.2017 r. obchodzony jest Ogólnopolski Tydzień Kariery. I z tej okazji również na świetlicy zostały przeprowadzane zajęcia nawiązujące do tego wydarzenia. Wybrać zawód, to poważne zadanie. Takie wyzwanie podjęły dzieci z klasy pierwszej zastanawiając się kim zostaną w przyszłości. Oto nasze pierwsze wybory.


14 października jest Dzień Komisji Edukacji Narodowej oraz tzw. Dzień Nauczyciela. Z okazji tego święta w ramach świetlicy przygotowaliśmy piękne kwiaty dla nauczycieli oraz plakat, na którym przedstawiliśmy listę życzeń. I mamy nadzieję, że te nasze życzenia dla nauczycieli się spełnią.

Dziękujemy za uśmiech, dobre słowo, za pomoc w odkrywaniu tego w czym jesteśmy najlepsi i przekonywanie, że możemy zrobić więcej niż się spodziewamy.  


Sezon na grzyby w pełni, dlatego postanowiliśmy wybrać się do wirtualnego lasu. Przy okazji omawialiśmy różne gatunki drzew, podziwialiśmy piękno jesiennego obrazu. Rozwiązywaliśmy zagadki o jesieni, następnie ulepiliśmy z plasteliny nasze grzybki. Powstał nasz magiczny las, w którym oprócz grzybów i drzew znalazły się także różne zwierzątka. Zagościły w naszym lesie nawet dwa smerfy i anakonda. Zapraszamy do galerii.


Wrzesień

We wrześniu zapoznaliśmy się z zasadami zachowania w sali zabaw, na stołówce, w czasie wyjścia i podczas zabaw  na boisku szkolnym. Tworzyliśmy różne prace plastyczne, np. moje wakacje, nasze dłonie oraz omówiliśmy i nazwaliśmy przybory szkolne.

Kolejnym tematem było bezpieczeństwo w drodze do i ze szkoły. Utrwaliliśmy zasady ruchu drogowego, odgadywaliśmy znaki drogowe oraz sporządziliśmy swoje odblaski.

Wrzesień to również pożegnanie lata. Omawialiśmy zmiany jakie panują w przyrodzie podczas tego okresu. Były zabawy z kasztanów i żołędzi, a także wykonanie jesiennych słoneczników techniką dowolną.