• joomlaslide-rekrutacja147
  • joomlaslide-oddzialzerowy
  • joomlaslide-zima
  • joomlaslide-feriezimowe
  • joomlaslide-niemieckikonkurs
  • joomlaslide-kangur
  • joomlaslide-zawody
  • joomlaslide-be

trojca-dzienotwarty

Dzień otwarty (rekrutacja dla kandydatów klas IV-VII)
Termin: 15 lutego 2019 r. o godzinie 18.00

Więcej

trojca-balklastrzecich

Bal gimnazjalny - 22 lutego 2019 r.

Więcej

trojca-zebranie

Dzień otwarty 05.03.2019 godz. 18.00

Więcej

Drukuj

Austria, Czechy

Opublikowano w Aktualności

Dnia 24 kwietnia uczniowie klasy 2 A oraz 2 C pod opieką pani Anny Lisieckiej, pani Sylwii Suchodolskiej – Różyckiej oraz pana Marka Kowalskiego wybrali się na wycieczkę do Czech i Austrii.

Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Brno. Jest to drugie co do wielkości miasto Czech i jednocześnie historyczna stolica Moraw, była siedziba królewskiego rodu Przemyślidów. Podczas spaceru po starówce zobaczyliśmy: gotycką katedrę św. Piotra i Pawła na wzgórzu Petrov; kompleksy budynków klasztornych; barokową, naturalistyczną fontannę Parnas; dwór biskupi; renesansowe pałace panów z Lipé i panów z Kunštátu; kościół św. Jakuba oraz Hausperský palác.

Drugiego dnia zwiedzaliśmy Schönbrunn – letnią rezydencję cesarzowej Sisi. Jest to jedna z najwspanialszych barokowych budowli Wiednia – wpisana na listę światowego dziedzictwa. Pałac został zbudowany w XVII - XVIII w. na zlecenie cesarza Leopolda I, a zaprojektowany przez Johanna Bernharda Fischera von Erlacha. Pałac ma 1441 komnat, z czego 45 udostępniono zwiedzającym. W Sali Lustrzanej koncertował Mozart jako sześcioletnie cudowne dziecko. Natomiast w Wielkiej Galerii tańczono podczas kongresu wiedeńskiego (1814–1815), a dziś odbywają się tu spotkania przy wyjątkowych okazjach. Następnie udaliśmy się do Belwederu. Perłą zbiorów malarstwa w Belwederze są „złote” obrazy Gustawa Klimta: „Pocałunek” i „Judyta”. W galerii Belwederu znajduje się też szereg innych równie fascynujących mistrzowskich obrazów Schielego i Kokoschki, wybitne dzieła francuskich impresjonistów oraz najważniejsze płótna wiedeńskiego biedermeieru. Ostatnią atrakcją tego dnia była wizyta na Praterze i przejażdżka diabelskim młynem. Wiener Riesenrad jest symbolem wiedeńskiego Prateru i doskonałym punktem widokowym.

Trzeciego dnia spacerowaliśmy z przewodnikiem po Wiedniu. Podziwialiśmy Innere Stadt – Ringstrasse; Operę; Parlament; Teatr; Katedrę św. Szczepana z kazalnicą Pilgrama oraz rzeźbą cierpiącego Chrystusa; Hofburg – siedzibę cesarzy składającą się z czterech części: In der Burg, Heldenplatz, Alte Burg i Neue Burg. Pierwotnie Hofburg był zamkiem z XIII wieku, który wraz ze wzrostem potęgi Habsburgów przekształcił się we wspaniałą rezydencję monarchy. Byliśmy z wizytą w Muzeum Historii Sztuki. Znajdują się tu liczne dzieła mistrzów europejskich, wśród nich „Madonna w zieleni” Rafaela, "Pracownia artysty" Vermeera, portrety infantek Velazqueza, mistrzowskie dzieła Rubensa, Rembrandta, Dürera, Tiziana i Tintoretta. Zwiedzaliśmy Muzeum Przyrodnicze. Perłą wśród zbiorów jest licząca 24 tysiące lat i mierząca zaledwie 11 cm „Wenus z Willendorfu”, oprócz niej muzeum przedstawia bogactwo przyrody – począwszy od owadów, poprzez kamienie szlachetne i minerały, skończywszy na pterozaurach, a za pomocą symulatora został zainscenizowany deszcz meteorytów w technologii 3D. Widzieliśmy również Dom Hundertwassera – kompleks mieszkalny na rogu Kegelgasse i Löwengasse. Jedno z dzieł architektonicznych Friedensreicha Hundertwassera, wybudowanego w latach 1983 – 1985 przez Josefa Krawinę. Następnie udaliśmy się do KunstHausWien, czyli do Museum Hundertwassera. „Kolorowe płaszczyzny, nieregularne formy, często porośnięte bujną roślinnością: malarz Friedensreich Hundertwasser (1928 - 2000) stworzył nowe impulsy nie tylko dla wiedeńskiej architektury. Powołał on do życia również centrum wystawowe, w którym mieści się stała ekspozycja poświęcona dziełom mistrza i odbywają się wystawy czasowe pasjonującej sztuki współczesnej. W drodze powrotnej do hotelu oglądaliśmy spalarnię śmieci wg projektu Hunderwassera.

Ostatni czwarty dzień naszej wycieczki to Morawski Kras w Czechach – najwspanialszy obszar krasowy w Europie Środkowej. Zwiedzaliśmy przepiękną jaskinię Punkwy. Mieliśmy możliwość spływu łodziami podziemną rzeczką Punkvią połączoną ze zwiedzaniem dna przepaści Macocha. Do wejścia do jaskini zabrała nas kolejka linowa. Do Warszawy wróciliśmy ok. godziny 22.00.

Wycieczka była naprawdę udana. Zachęcamy wszystkich do zwiedzenia tych miejsc, a także do obejrzenia naszej galerii.