Drukuj

Dwujęzyczność

Użytkownik. Opublikowano w Szkoła

TO JUŻ 10 LAT!

 

W tym roku obchodzimy dziesiąty jubileusz sekcji dwujęzycznej w naszej szkole. 

dwujezycznosclogo

WSPÓLNIE PIELĘGNUJMY TRADYCJĘ DWUJĘZYCZNOŚCI

W dobie wzmożonych relacji międzykulturowych rzeczą konieczną stała się znajomość co najmniej dwóch języków obcych. W Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 83 im. Konstancji Markiewicz odpowiadamy na wymagania, jakie stawia nam rzeczywistość, dlatego od 10 lat mamy w swojej ofercie edukacyjnej oddziały dwujęzyczne, w których uczy się młodzież otwarta na nowe doświadczenia językowe.

Co roku tworzymy oddziały dwujęzyczne, czyli klasy, w których oprócz standardowej realizacji podstawy programowej w języku ojczystym, proponujemy naukę dwóch przedmiotów niejęzykowych w języku francuskim. W roku szkolnym 2015/2016 jest to biologia i informatyka. Uczniowie oddziałów dwujęzycznych mają w klasie I po 7 godzin, w klasie II po 6 godzin oraz klasie III po 5 godzin języka francuskiego, ponadto 2 godziny biologii oraz 2 godziny informatyki dwujęzycznie. W klasach dwujęzycznych drugim językiem obowiązkowym nowożytnym jest język angielski w wymiarze 2 godzin tygodniowo.

Celem nauki w oddziałach dwujęzycznych jest uzyskanie biegłości językowej, która może być poświadczona certyfikatem językowym DELF A2 oraz B1. Oprócz certyfikatu biegłości językowej absolwenci uzyskują świadectwo ukończenia gimnazjum dwujęzycznego, które jest honorowane w renomowanych liceach dwujęzycznych.

Aby dostać się do klasy dwujęzycznej należy pamiętać o rejestracji w jednym z ponad 20 gimnazjów na TEST PREDYSPOZYCJI JĘZYKOWYCH, który co roku odbywa się w maju. Wynik testu jest honorowany we wszystkich szkołach dwujęzycznych.