• joomlaslide-kangur

Konkurs wiedzy o "Kamieniach na szaniec" - 25 marca

Dni Frankofonii - 18-22 marca

Projekt Polsko – Ukraiński – wycieczka do Winnicy

„Agenci zmian w klasie, szkole i społeczeństwie” to tytuł projektu polsko-ukraińskiego finansowanego przez Ministerstwo Młodzieży i Sportu Ukrainy. Drugi etap projektu realizowany był w Winnicy na Ukrainie w dn. 30.09.2018 - 05.10.2018. W wyjeździe uczestniczyli uczniowie kl. 8 C, 3 C i 3 D pod opieką pani K. Szymkowskiej i pani K. Widyńskiej. Program wycieczki był bardzo ciekawy i intensywny.

Wieczorem 30.09.2018 grupa polskich uczestników została powitana przez ukraińskich kolegów na dworcu w Winnicy, a następnie zakwaterowana w hotelu „Zatyshok”.

01.10.2018 - Polscy uczestnicy projektu zostali powitani przez władze lokalne i p. Dyrektor Jakuszenickiej Szkoły. Mogliśmy obejrzeć też układ taneczny przygotowany przez uczniów szkoły. Następnie koordynatorka p. Nataliia Fasolia przeprowadziła warsztaty integracyjne, angażujące uczestników w różnego rodzaju zadania. Najbardziej podobała się wspólna budowa mostu z papieru. Przed szkołą zostało posadzone drzewo przyjaźni polsko-ukraińskiej. Po obiedzie uczniowie zwiedzali podziemia w kościele Kapucynów, a przed kolacją uczestniczyli w warsztatach garncarskich. Swoimi glinianymi wyrobami mogli pochwalić się przed rodzicami po powrocie do Warszawy.

02.10.2018 - O godzinie 9.00 rozpoczęło się forum na temat aktywności młodzieży z udziałem Zastępcy Ministerstwa Młodzieży i Sportu Ukrainy oraz wicekonsula Polski w Winnicy. Po tych bardziej oficjalnych zajęciach odbyła się gra miejska mająca na celu zapoznanie uczestników z ciekawymi miejscami w Winnicy. Wieczorem zaś poszliśmy oglądać fontannę „Roshen”.

3.10.2018 - Wycieczka do Żywotówki, dawnej posiadłości Kazimierza Markiewicza, męża Konstancji Markiewicz. Cóż za serdeczne powitanie przez nauczycieli i uczniów tej małej - wiejskiej szkoły! Odwiedziliśmy też izbę pamięci poświęconej małżeństwu Markiewiczów, zasadziliśmy kolejne drzewo przyjaźni nazbieraliśmy kasztanów z drzewa pod którym malowała K. Markiewicz. Któż to M. Pirogow? Wizyta w muzeum tego znakomitego lekarza, autorytetu w dziedzinie chirurgii wszystko wyjaśniła. Obejrzeliśmy też zabalsamowane zwłoki naukowca i dobrego człowieka, który pomagał ubogim. Po kolacji warsztaty „lalka - motanka”. Każdy miał okazje wykazać się umiejętnościami manualnymi oraz zapoznać się z właściwościami lalki - motanki. Warsztaty cieszyły się dużym powodzeniem.

4.10.2018 - Kto nie lubi czekolady? Zwiedziliśmy fabrykę czekolady „Roshen”, a następnie zrobiliśmy zakupy w sklepie firmowym. Po tych słodkościach udaliśmy się do kwatery Hitlera Werewolff, mniejszej od polskiego Wilczego Szańca. Następny punkt programu to spotkanie z wolontariuszami Peace Corps Erasmus, a po spotkaniu wspólne wyjście do domu dziecka. Nasi uczniowie zabrali ze sobą słodycze i zabawki dla dzieci. Wieczór polsko - ukraiński: było i wzniośle, i wesoło. Została przedstawiona prezentacja multimedialna na temat 100 rocznicy niepodległości Polski, pieśni i wiersze patriotyczne, quiz wiedzy o Polsce, informacje o naszej szkole. Zaprezentowaliśmy kostiumy historyczne, przygotowaliśmy polski stół z przysmakami, a na koniec wieczoru wspólne śpiewanie i zabawa.

5.10.2018 - Ostatni dzień naszego pobytu na Ukrainie - Lwów. To piękne miasto. Spacerowaliśmy ulicami podziwiając wspaniałe miejsca: park Ivana Franko, sobór Bogurodzicy, teatr i pomnik Szewczenki, kościół dominikanów, dom legend, cmentarz Łuczakowski z kwaterą Orląt Lwowskich.

Z Ukrainy wywieźliśmy wiele niezapomnianych wrażeń i miłych wspomnień.