• joomlaslide-kreatywnebemowo

26 - 30 listopada - Czytam, czytasz, czytamy - Tydzień z książką o
Ojczyźnie

Wizyta studyjna w Treblince

Nasza szkoła angażuje się w działania, które mają na celu kształtowanie postaw tolerancji i otwartości na szeroko rozumianą odmienność kulturową, narodową i religijną. Te hasła przyświecały wizycie studyjnej w Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince, w której uczestniczyli uczniowie klas 3 F i 8 C. Wizyta była częścia projektu "Podróż Pamięci" realizowanego przez Biuro Edukacji Urzędu m. st. Warszawy wraz z Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno- Społecznych i Szkoleń, Żydowskim Instytutem Historycznym i Fundacją "Pamięć Treblinki".

Szeroko rozumiane nauczanie o Holokauście, którego celem jest nie tylko poznawanie przyczyn, przebiegu i skutków procesów historycznych prowadzących do Holokaustu, ale także zrozumienie mechanizmów powstawania uprzedzeń i stereotypów etnicznych i religijnych, owocuje licznymi działaniami, takimi jak zrealizowane w przeszłości projekty współpracy polsko-niemieckiej, której ważnym elementem były wizyty studyjne uczniów naszej szkoły w obozach koncentracyjnych i obozach zagłady odbywane wspólnie z uczniami niemieckimi, zaś działania realizowane w bieżącym roku to lekcje muzealne w Muzeum Historii Żydów Polskich, udział uczniów w projekcie "Żonkile", a także uczestnictwo w międzynarodowej konferencji dla nauczycieli "Jak rozmawiać o Sprawiedliwych?"