• joomlaslide-zimawmiescie2020

Jasełka szkolne - 18 grudnia

Zebranie z rodzicami - 7 stycznia godz. 18.00

Góry Świętokrzyskie - zielona szkoła

W dniach 20-23.05.2019 klasa 3 C pod opieką pani Anny Lisieckiej oraz pana Krzysztofa Błockiego wybrała się na zieloną szkołę w Góry Świętokrzyskie. Pierwszego dnia uczestnicy wycieczki wybrali się do Zagnańska i spotkali się z najbardziej znanym drzewem w Polsce – dębem Bartkiem. Dąb Bartek jest najsłynniejszym pomnikiem przyrody w Polsce, ma 28,5 m wysokości i ok. 700 lat. Następnie udaliśmy się do miejscowości Samsonów, gdzie oglądaliśmy ruiny huty i starego pieca do wytopu żelaza. Dodatkowo odwiedziliśmy Tokarnię – Skansen Wsi Kieleckiej, spacerowaliśmy z przewodnikiem oraz braliśmy udział w  warsztatach etnograficzne „Dawne gry i zabawy ludowe”. Drugiego dnia udaliśmy się do miejscowości Chrusty z wizytą w akwarium „Oceanika”, następnie pojechaliśmy w kierunku Kielc, a tu zwiedzaliśmy miasto szlakiem najważniejszych zabytków. Potem odwiedziliśmy Muzeum Zabawek i uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej połączonej z origami.

Trzeciego dnia odbyły się gry i zabawy na terenie obiektu oraz wieczór filmowy. Uczniowie korzystali z wyposażenia (bilard, ping pong, piłkarzyki) i infrastruktury obiektu.

Czwartego ostatniego dnia naszej wycieczki wybraliśmy się do miejscowości Krzemionki Opatowskie, gdzie znajduje sięprehistoryczna Kopalnia Krzemienia Pasiastego, którą z zainteresowaniem zwiedzaliśmy kierując się podziemną trasą turystyczną. Krzemionki Opatowskiesą to największe w Europie pola górnicze z podziemnymi chodnikami, szybami wydobywczymi i wentylacyjnymi sprzed 5 tysięcy lat. Wydobywany tu szary krzemień pasiasty jest skałą, z której wyrabiano na miejscu siekierki. Naukowcy szacują, że w Krzemionkach Opatowskich wytworzono kilkadziesiąt milionów sztuk kamiennych narzędzi. Obecnie z krzemienia pasiastego wyrabia się biżuterię.